FAQ

Pytania i odpowiedzi - znajdź informacje, których szukasz

Dział Psychologiczny

 

1. Jak rozmawiać z dzieckiem o poronieniu?

Wątpliwości w jaki sposób rozmawiać  z dzieckiem na temat straty, mają prawo się pojawiać. Prawdopodobnie zadajesz sobie wtedy pytania – czy albo jak ją przeprowadzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

 

2. Gdzie uzyskam pomoc psychologiczną po poronieniu?

Doświadczenie straty, może wiązać się z wieloma trudnymi emocjami. Warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów: psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry. Pamiętaj, że w naszej Fundacji udzielamy bezpłatnego wsparcia psychologicznego na czacie, telefonie wsparcia oraz poprzez e-mail osobom po stracie i w innej, trudnej sytuacji okołoporodowej. Przeczytaj:

Czy telefon wsparcia jest dla mnie?

Jak może Ci pomóc lekarz psychiatra?

 

3. Czy laktacja pojawia się po poronieniu? 

Tak, laktacja ma prawo pojawić się u kobiet po poronieniu. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy laktacja może się pojawić, jak ją zatrzymać i jakie emocje mogą towarzyszyć kobiecie doświadczającej laktacji po stracie dziecka.

 

4. Czy mam depresję poporodową? 

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję poporodową, warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą zdrowia psychicznego: psychiatrą, psychologiem czy psychoterapeutą. Więcej na temat depresji poporodowej i formach jej leczenia znajdziesz w poniższych artykułach: 

Depresja okołoporodowa – formy leczenia.

Zaburzenia psychiczne w połogu.

 

5. Boję się porodu – co robić?

Poród może wiązać się z wieloma, różnymi emocjami: ekscytacją, radością, ale także stresem i strachem przed tym jak to będzie. W poniższych artykułach znajdziesz informacje, jak możesz sobie z nimi poradzić.  

Stres przed porodem.

Sposoby na stres przed porodem i w jego trakcie.

 

6. Jak wspierać rodziców w trudnej sytuacji okołoporodowej?

Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to jak wspierać rodziców, którzy doświadczają trudnej sytuacji okołoporodowej. Każdy może mieć różne potrzeby i oczekiwania związane z tym wymagającym czasem. 

Jak wspierać rodziców gdy urodzi się wcześniak.

Co rozwiązuje problemy?

Ten dzień dla rodziców po stracie.

 

7. Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? 

Jeżeli czujesz, że doświadczasz trudnych emocji, z którymi nie potrafisz sobie poradzić, poszukaj wsparcia u specjalisty. Więcej informacji na temat sposobów zaopiekowania się swoimi emocjami, znajdziesz w artykule.

 

8. Kiedy zagadnienie laktacji może być trudne dla kobiety w kontekście społecznym?

Temat laktacji chociaż jest naturalnym elementem  życia kobiety, może być trudnym w kontekście oceny i postrzegania społecznego. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule.

 

9. Telefon wsparcia, komu może pomóc?

Telefon wsparcia to jedno z narzędzi pomocowych, dedykowane kobietom w trudnych sytuacjach położniczych i okołoporodowych oraz ich bliskim.

 

10. Jak poradzić sobie z presją rodziny dotyczącą kolejnej ciąży?

Decyzja o powiększeniu rodziny nie powinna być uwarunkowana oczekiwaniami czy presją ze strony otoczenia. Odpowiedź na to, jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji, znajdziesz w artykule

 

11. Na czym polega praca psychologów w Fundacji? 

Na co dzień psychologowie pracujący w Fundacji zajmują się rozmowami z osobami, które zgłaszają się po wsparcie przez nasze kanały pomocowe, tworzą artykuły, posty oraz odpowiadają na bieżące potrzeby i pytania osób w trudnych sytuacjach okołoporodowych. Więcej o pracy naszych psychologów możesz przeczytać tutaj.

 

12. Czy to normalne, że nie jest mi smutno po stracie ciąży? 

Wszystko co czujesz po stracie jest adekwatne. Każdy reaguje inaczej i potrzebuje innych rozwiązań aby poradzić sobie w kryzysie. Nie ma jednej, uniwersalnej drogi, która będzie odpowiednia dla każdej kobiety. Najważniejsze to nie oceniać tego, co czują inni i nie kwestionować ich wyborów. Dlaczego to tak ważne, możesz dowiedzieć się czytając artykuł

 

13. Boję się kolejnej ciąży. Jak sobie z tym poradzić? 

Strach to ważna i potrzebna emocja. Pierwszym krokiem do zaakceptowania go jest zrozumienie, co ma nam do przekazania. Aby zrozumieć lepiej strach, możesz zapoznać się z artykułem

 

14. Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra- czy jest różnica? 

Istnieją różnice pomiędzy tymi specjalistami zdrowia psychicznego, aby dowiedzieć się kiedy i do którego specjalisty warto się udać, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Dział Prawny

 

1. Czy po poronieniu przysługuje mi urlop macierzyński?

Tak, po poronieniu, niezależnie od tego na jakim etapie ciąży dojdzie do straty przysługuje możliwość skorzystania ze skróconego urlopu macierzyńskiego. Aby skorzystać z urlopu konieczne jest zarejestrowanie dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Więcej o procedurze skorzystania z urlopu możesz przeczytać w artykule.

 

2. Czy muszę znać płeć dziecka, aby móc skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Tak, urlop macierzyński udzielany jest na podstawie wniosku pracownicy i aktu urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Akt wydaje urząd stanu cywilnego na podstawie karty martwego urodzenia. Karta ta wystawiana jest, gdy znana jest płeć dziecka. Szczegóły znajdziesz w artykułach:

Praw do urlopu.

Rejestracja w urzędzie stanu cywilnego.

 

3. Ile trwa skrócony urlop macierzyński?

56 dni.

 

4. Od kiedy liczony jest urlop macierzyński?

Skrócony urlop macierzyński liczony jest od dnia poronienia lub martwego urodzenia.

 

5. Czy urlop macierzyński liczony jest od dnia poronienia czy od dnia rejestracji w USC, jeżeli przeprowadzam badania genetyczne w celu ustalenia płci dziecka?

Skrócony urlop macierzyński liczony jest od dnia poronienia, także w sytuacji, gdy do rejestracji w USC dochodzi w późniejszym czasie z uwagi na oczekiwanie na wynik płci dziecka.

 

6. Czy mogę wrócić do pracy po poronieniu i złożyć wniosek o udzielenie urlopu dopiero po ustaleniu płci dziecka i dokonaniu rejestracji w USC?

Nie, skrócony urlop macierzyński po poronieniu liczony jest od dnia straty. Jeżeli pracownica wróci do pracy, nie będzie mogła skorzystać z urlopu w późniejszym terminie.

 

7. Czy urlop płatny jest 100%.

Tak.

 

8. Jakie dokumenty muszę przedstawić pracodawcy, aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego po stracie?

Urlop udzielany jest na podstawie wniosku pracownicy o udzielenie skróconego urlopu macierzyńskiego i aktu urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu uzyskanego z USC. Więcej informacji znajdziesz w artykule

 

9. Czy pracodawca może odmówić przyznania mi urlopu?

Jeżeli przedstawisz wniosek o udzielenie skróconego urlopu macierzyńskiego i akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu, pracodawca nie może odmówić udzielania Ci urlopu.

 

10. Czy pracodawca może żądać przedstawienia przeze mnie zaświadczenia ze szpitala potwierdzającego, w którym tygodniu ciąży doszło do straty?

Nie, pracodawca nie może żądać przedstawienia przez Ciebie takiego zaświadczenia.

 

11. Czy zamiast urlopu mogę skorzystać ze zwolnienia lekarskiego po poronieniu?

Tak, jeżeli Twój stan zdrowia nie pozwala na to, abyś mogła wrócić do pracy, możesz uzyskać po poronieniu zwolnienie lekarskie. Udzielenie zwolnienia lekarskiego zależy od stanu Twojego zdrowia i decyzji lekarza.

 

12. Jak wygląda procedura rejestracji dziecka w USC w przypadku poronienia lub martwego urodzenia?

Aby móc zarejestrować dziecko w USC konieczne jest, by została wydana karta martwego urodzenia, która wystawiana jest w szpitalu. Obowiązkowym elementem karty jest płeć dziecka. Jeżeli do straty doszło na etapie, gdy płeć nie jest znana, konieczne jest przeprowadzenie badań genetycznych ustalających płeć dziecka. W trakcie rejestracji musisz nadać dziecku imię – możesz nadać maksymalnie dwa imiona.  Po dokonaniu rejestracji USC wydaje akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Więcej o procedurze rejestracji w USC znajdziesz w artykule. 

 

13. Czy jeżeli poroniłam w domu to mogę zarejestrować dziecko w USC?

Tak.  Do rejestracji dziecka w USC niezbędne jest uzyskanie karty martwego urodzenia, a ta wystawiana jest, gdy znana jest płeć dziecka. Jeśli do poronienia dojdzie na wczesnym etapie ciąży to niezbędne jest zabezpieczenie materiału i przeprowadzenie badań genetycznych w celu ustalenia płci dziecka. Po zabezpieczeniu materiału powinnaś udać się do szpitala i poinformować personel, że będziesz przeprowadzała takie badania, a po uzyskaniu wyniku, zwrócisz się do szpitala o wydanie karty martwego urodzenia. Dalsze kroki odnośnie rejestracji dziecka w urzędzie stanu cywilnego opisane są w naszym artykule.

 

14. Czy badania genetyczne ustalające płeć dziecka są finansowane przez NFZ?

Nie. Badania mające na celu ustalenie płci nie są refundowane, ich koszt pokrywają rodzice.

 

15. Jaki jest przybliżony koszt badania w celu ustalenia płci dziecka?

Koszt takich badań to ok. 400 zł.

 

16. Czy muszę dokonać pochówku po poronieniu?

Nie. Dokonanie pochówku jest jednym z praw, z których możesz skorzystać.

 

17. Co stanie się z ciałem dziecka, jeśli zrezygnuję z samodzielnej organizacji pochówku?

Jeśli nie zdecydujesz się na samodzielne zorganizowanie pochówku, to taki pochówek zwykle organizuje szpital lub MOPS, w zależności od procedury obowiązującej w danym szpitalu. W szpitalu powinnaś uzyskać informacje odnośnie takiego pochówku. Szczegółowe informacje na temat prawa do pochówku po poronieniu znajdziesz w artykule.

 

18. Kiedy przysługuje mi zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje, gdy zarejestrujesz dziecko w USC oraz samodzielnie zorganizujesz pochówek. Wtedy możesz złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Do wniosku należy dołączyć faktury potwierdzające poniesione koszty. Więcej informacji odnośnie prawa do zasiłku pogrzebowego znajdziesz w artykule.

 

19. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek wypłacany jest w wysokości 4.000 zł.

 

20. Czy ojcu dziecka przysługuje urlop okolicznościowy po stracie?

Tak, w przypadku, gdy dziecko zostało zarejestrowane w USC to ojcu przysługuje urlop okolicznościowy w wymiarze 4 dni – 2 dni z tytułu narodzin dziecka oraz 2 dni z tytułu pogrzebu. O prawie do urlopu okolicznościowego przeczytasz w artykule.

 

21. Czy mogę złożyć wniosek o udzielenie skróconego urlopu macierzyńskiego na okres krótszy niż 56 dni?

Pracownica nie może wnioskować o przyznanie urlopu w krótszym wymiarze niż 56 dni. Celem urlopu jest zapewnienie odpowiedniego okresu na powrót do pełni sił.

 

22. Jeżeli złożyłam do pracodawcy wniosek o udzielenie skróconego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 56 dni, ale chce wcześniej wrócić do pracy. Mogę?

Nie można skrócić urlopu macierzyńskiego w trakcie jego trwania i wrócić do pracy wcześniej niż po 56 dniach. Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii rezygnacji z tego uprawnienia, bądź też skrócenia tego ośmiotygodniowego okresu.