Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę przeprowadziła spontaniczną zbiórkę, która rozpoczęła się w niedzielę 27 lutego i po upływie zaledwie 24 godzin, zebrana kwota była bliska miliona. Dzięki ogromnej mobilizacji i zaangażowaniu darczyńców, finalnie udało się zebrać 1 006 571,51 zł. Całość została przeznaczona na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy, takich jak sprzęt elektroniczny, środki do dezynfekcji, środki opatrunkowe, a także sprzęt ratunkowy i medyczny oraz odzież termoaktywna. To jednak nie wszystko. Fundacja Ernesta wspólnie z firmą Roger Publishing zorganizowała również zbiórkę rzeczową, dzięki której do ukraińskich uchodźców trafiło około 2000 paczek celowanych ze środkami pierwszej potrzeby.

Inicjatorami zbiórki pieniężnej, której celem był zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy oraz zbiórki rzeczowej są założyciele Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego: Nicole Sochacki-Wójcicka oraz Jakub Wójcicki.

Natychmiastowe wsparcie dla Ukrainy

Dzięki środkom ze spontanicznej zbiórki Fundacja Ernesta mogła błyskawicznie zareagować i już w poniedziałek 28 lutego rozpocząć realizację zadań pomocowych Ukrainie.

Fundacja zakupiła i przekazała sprzęt elektroniczny i komunikacyjny o wartości: 216 995,88 zł (w tym m.in. 10 dronów, 9 fotopułapek, 9 dalmierzy, 124 powerbanki, 3 radiotelefony, 108 telefonów komórkowych, 148 krótkofalówek, 11 agregatów prądotwórczych z całym oprzyrządowaniem, 10 paneli grzewczych, 4 grzejniki na podczerwień, 10 stacji zasilania, 11 stacji ładujących, 2 lampy LED, 17 przedłużaczy), który trafił m.in. na front do obrony terytorialnej z obwodów rówieńskiego, chmielnickiego w Ukrainie.

Tak zorganizowana pomoc trafiła nie tylko na front, ale także do szpitali, m.in. we Lwowie. Zostały również przekazane środki medyczne w dużych ilościach, a także sprzęt ratunkowy o wartości: 433 738,60 zł (m.in. 2 wideolarygoskopy, 32 łyżki do laryngoskopu oraz 8 rękojeści do laryngoskopu, 2 głowice do przenośnego USG wraz z tabletami, co umożliwi zabranie USG w każde miejsce szpitala również do schronu, analizator, 21 000 ostrzy chirurgicznych, koce ratunkowe, 500 chust do podtrzymywania kończyn, 900 gąbek żelatynowych o działaniu hemostatycznym, 686 kaniuli, 2 000 rurek nosowo-gardłowych, 390 rurek do intubacji, 600 worków na krew, 399 par nożyczek ratunkowych, szwy, igły, nici chirurgiczne, 73 220 strzykawek, 130 cewników pediatrycznych, żele do cewnikowania, wenflony, 8 500 przyrządów do przetaczania płynów infuzyjnych, 10 pomp infuzyjnych), jak również środki opatrunkowe o wartości: 236 982,51 zł (w tym m.in. 16 000 opatrunków na rany penetracyjne klatki piersiowej, opaski zaciskowe – stazy taktyczne, 944 gazy hemostatyczne, gaziki, opatrunki sterylne, 1 303 opakowania siatek opatrunkowych w różnych rozmiarach, 6 375 gaz jałowych, kompresy).

W głąb Ukrainy zostały przekazane także środki do dezynfekcji skóry i powierzchni o wartości: 54 234,08 zł (w tym m.in. płyny do dezynfekcji, mydło antybakteryjne, różnego rodzaju czyściwa).

Ponadto do walczących w Ukrainie trafiła odzież: 100 poncz burzowych, 250 czapek, 300 koszulek termoaktywnych, 283 par spodni termoaktywnych, 100 par skarpet myśliwskich, a także 100 lamp czołówek, 220 śpiworów, 50 zestawów baterii, 100 par kaloszy myśliwskich oraz ogrzewacze, o wartości: 57 662,97 zł, jak również żywność z długim terminem ważności o wartości: 7 746,73 zł (w tym 1 010 dań gotowych).

Łączna wartość zakupionych i przekazanych rzeczy wyniosła 1 007 360,77 zł. – podsumowuje Małgorzata Sochacka, prezes Fundacji Medycyny Prenatalnej,

Pomoc dla uchodźców – w postaci celowanych paczek ze środkami pierwszej potrzeby

Już pierwsze dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę pokazały, że jako społeczeństwo doskonale potrafimy się jednoczyć, wspierać i wzajemnie sobie pomagać. Zespół Fundacji Ernesta wspólnie z Zespołem firmy Roger Publishing, która zapewniła przestrzeń magazynową, doświadczenie i możliwości logistyczne, rozpoczęli akcję „Pomoc dla Ukrainy” – organizując zbiórkę środków pierwszej potrzeby dla uchodźców. Dzięki darczyńcom, którzy przekazywali dary, w postaci m.in. produktów spożywczych, żywności dla niemowląt, odzieży, środków czystości, środków higienicznych, a także ręczników, śpiworów, kocy, materacy – organizatorzy zbiórki mogli przygotowywać celowane paczki i przekazać je uchodźcom.

Naszym celem było, aby uchodźcy otrzymali celowane paczki z rzeczami, których potrzebowali. W sytuacji, kiedy otrzymywaliśmy szczegółowe informacje o sytuacji mamy z 5-letnim synem, którzy potrzebowali ubrań i obuwia, to przygotowywaliśmy dla nich paczkę z potrzebami w konkretnych rozmiarach. Uruchomiliśmy specjalny adres mailowy, na który można było zgłaszać konkretne zapotrzebowanie. Łącznie przekazaliśmy około 2000 paczek, przy czym warto zaznaczyć, że zgłaszały się do nas rodziny 2-3 osobowe, ale i przyjmowaliśmy zgłoszenia dla ośrodków, które przyjmowały 100 osób dziennie. – mówi Małgorzata Sochacka. – Z pewnością cała akcja nie udałaby się, gdyby nie wspaniałe zaangażowanie naszych darczyńców, którzy przywozili duże ilości rzeczy dla uchodźców i ogromne brawa należą się także naszym wolontariuszom, którzy odpowiedzieli na nasz apel na Instagramie i przychodzili każdego dnia, aby w pocie czoła wspólnie z nami pakować paczki.

Bezpłatne wsparcie psychologiczne w trudnej sytuacji okołoporodowej dla uchodźców

Misją Fundacji Ernesta jest niesienie bezpłatnej pomocy osobom, które doświadczyły trudnej sytuacji okołoporodowej – poronienia, martwego urodzenia oraz porodu przedwczesnego. Dziś Fundacja umożliwia wsparcie w tym zakresie również osobom z Ukrainy. Dla nich pomoc psychologiczna prowadzona jest w języku ukraińskim i aby z niej skorzystać należy skontaktować się na adres: konsultacje@fundacjaernesta.pl. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Fundacja informuje także o możliwości uzyskania bezpłatnego wsparcia psychologicznego dedykowanego kobietom w ciąży, które odczuwają lęk i niepokój związany z wojną.