Retinopatia wcześniacza

Retinopatia wcześniacza to choroba niedojrzałej siatkówki, która powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka. W wyniku rozwoju choroby dochodzi do odwarstwiania się siatkówki, co prowadzi do upośledzenia widzenia i do ślepoty.

Główne czynniki ryzyka wystąpienia choroby to:

wcześniactwo i niska masa urodzeniowa,

przewlekła tlenoterapia,

wystąpienie kwaśnicy i hiperkapnii,

gwałtowne zmiany prężności gazów,

leki hamujące syntezę prostaglandyn (indometacyna).

Na szczęście w większości przypadków zmiany cofają się samoistnie w początkowych stadiach retinopatii wcześniaczej :). Jeżeli zmiany są zaawansowane, należy wdrożyć leczenie, którego celem jest zahamowanie tworzenia się naczyniowo-włóknistych zmian na siatkówce i jej odwarstwiania.

Metodą leczenia jest fotokoagulacja laserowa lub podanie iniekcji preparatów
anty-VEGF.

Dzieci z retinopatią wcześniaczą wymagają stałej obserwacji dna oka, ponieważ zbyt wczesne wykonanie laseroterapii naraża je na niepotrzebny zabieg, natomiast zbyt późne – nie spowoduje zahamowania rozwoju zmian.

Czy wiecie, że retinopatia wcześniacza jest najczęstszą przyczyną występowania ślepoty wrodzonej u noworodków?.

U wcześniaków badanie okulistyczne powinno być wykonane w 4. tygodniu wieku chronologicznego. Badania kontrolne należy wykonać wg zaleceń lekarzy okulistów – są one niezwykle ważne i bezbolesne.

dr n. med. Piotr Woźniak
okulista

Informacje zawarte w artykule są aktualne na dzień jego publikacji  22.06.2021 r.