Zbliża się termin porodu. Masz już spakowaną torbę, wybrane ubranka na pierwsze dni życia Twojego maleństwa, pampersy, ubrania dla siebie. Wydaje się, że jesteś przygotowana najlepiej, jak tylko można.

Zgłaszasz się do szpitala, lekarz prosi o dokumentację z prowadzenia ciąży i… tu często okazuje się, że jednak zapomniałaś o czymś ważnym! 

Ten krótki przewodnik stworzyliśmy właśnie z myślą o takich sytuacjach. Znajdziesz w nim listę najważniejszych dokumentów, które powinnaś zabrać ze sobą do szpitala, i które w ostatnich tygodniach ciąży warto mieć pod ręką.

1. Karta prowadzenia ciąży – niezbędnik każdej ciężarnej kobiety. Tak naprawdę powinna Ci ona towarzyszyć już od początku ciąży, niezależnie od tego, czy idziesz na zakupy czy do lekarza. Gdyby cokolwiek się stało, to właśnie w tej karcie są najważniejsze informacje dotyczące Twojej ciąży, historii położniczej, chorób przewlekłych – a wszystko to jest niezbędne dla lekarza.

2. Grupa krwi – najlepiej, aby była potwierdzona. Potwierdzona to znaczy, że oznaczona została dwukrotnie z dwóch niezależnie pobranych próbek krwi. Istotne jest również zwrócenie uwagi na czynnik Rh, przy ujemnym powinnaś mieć oznaczone przeciwciała.

Miej przy sobie oryginał, a nie zdjęcie w telefonie czy ksero.

3. Wynik GBS – przy rozpoczynającym się porodzie bardzo ważne jest, aby zespół położniczy wiedział, czy jesteś nosicielką Streptococcus agalactiae – tak jak wspominaliśmy w naszym wcześniejszym poście, jeśli do czynienia mamy z kolonizacją GBS, to wówczas profilaktycznie podawany jest antybiotyk.

4. Badania USG – najważniejsze, o które poprosi lekarz to te referencyjne, czyli badanie wykonane w I, II oraz III trymestrze oraz ostatnie jakie masz z masą płodu. Jeśli wykonywałaś test biochemiczny (podwójny) i masz jego wynik skorelowany z badaniem USG to warto, abyś to USG również miała przy sobie.

5. Cytologia – każda kobieta powinna mieć wykonaną cytologię na pierwszej wizycie w ciąży, jeżeli od ostatniej minęło więcej niż 6 miesięcy,

6. Dowód osobisty.

7. Wyniki badań – każda kobieta w ciąży powinna mieć oznaczone przeciwciała w kierunku HCV, HIV, antygen HBs, WR – czyli przesiewowy test kiłowy. 

8. Inne istotne badania, które wykonywałaś w ciąży, wyniki zabiegów (np. amniopunkcji).

9. Jeśli w trakcie ciąży byłaś hospitalizowana albo zgłosiłaś się na izbę przyjęć – miej przy sobie karty wypisowe.


Daria Salloum, lekarka rezydentka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa w Uniwersyteckim Centrum Kobiety i Noworodka w Warszawie. Doktorantka Szkoły Doktorskiej WUM. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.