Poronienie dotyka rocznie około 40 tysięcy kobiet w Polsce, a statystyki te nie uwzględniają doświadczenia martwego urodzenia. Mimo, iż strata dotyczy wielu kobiet aktywnych zawodowo wciąż jest tematem tabu, zwłaszcza w środowisku zawodowym. Pracodawca i współpracownicy często nie wiedzą, co powiedzieć, czego unikać, a to z kolei może prowadzić do niezręcznych lub wręcz przykrych sytuacji. Jak więc powinien postępować pracodawca? Z jakich uprawnień może skorzystać pracownik po stracie? Jak się zachowywać? Czego nie powinien mówić współpracownik?

Na te wszystkie pytania odpowiada Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego podczas dedykowanych firmom szkoleń z zakresu komunikacji, pt. „Jak zaopiekować się pracownikiem/ współpracownikiem po stracie”. Powrót do miejsca pracy po doświadczeniu straty często wiąże się z wieloma trudnymi emocjami oraz z ogromnym stresem, niezależnie od tego, czy kadry i współpracownicy mieli świadomość sytuacji, w jakiej znajduje się powracający pracownik.

Niestety często na naszej bezpłatnej linii wsparcia podczas rozmów z kobietami, które doświadczyły straty słyszymy o niestosownych komentarzach pracodawców, rzuconych przez współpracowników w trosce słowach, które zabolały jeszcze bardziej. Te wszystkie komunikaty, które w założeniu miały być oznaką wsparcia często powodują ogromny ból u osoby po stracie, a niekiedy nawet lęk przed chodzeniem do pracy – mówi Barbara Idziorek, psycholog, life coach z Fundacji Ernesta – Mamy świadomość, że wiele z tych sytuacji wynika nie ze złej woli, a z braku wiedzy i przygotowania. Klasyczne powiedzenie „jesteś młoda będziesz jeszcze miała dzieci”, które w założeniu ma być wspierające, może wyrządzić wiele krzywdy. Osoba, która straciła dziecko nie jest gotowa na te słowa, dla niej dziecko, które straciła było najważniejsze.

Strata zarówno w naszym społeczeństwie, jak i w sferze zawodowej jest tematem tabu. Właśnie dlatego Fundacja Ernesta – na co dzień udzielająca bezpłatnego wsparcia psychologicznego, prawnego i diagnostycznego kobietom, które doświadczyły straty – postanowiła wyjść naprzeciw firmom i przygotowała szkolenie, którego celem jest przekazanie pracodawcom i współpracownikom pomocnych narzędzi, dzięki którym będą mogli po prostu zaopiekować się swoim pracownikiem/ współpracownikiem, który doświadczył bardzo trudnej sytuacji okołoporodowej.

Październik to zwykle miesiąc w którym w środowiskach korporacyjnych poruszane są tematy dotyczące zdrowia, a warto pamiętać, że równie ważne jest zdrowie psychiczne pracownika i jego komfort pracy, o którym ciężko mówić w przypadku powrotu do pracy po stracie – mówi Barbara Idziorek z Fundacji Ernesta – jednak czasami wystarczy odrobina uwagi, zrozumienia, zaplanowanie procedur postępowania i przeszkolenie pracowników, aby wiedzieli, jaką siłę mają komunikaty wysyłane osobie, która znalazła się w trudnej sytuacji okołoporodowej i co zrobić, aby okazać jej wsparcie.

Szkolenie „Jak zaopiekować się pracownikiem/ współpracownikiem po stracie” składa się z dwóch części – prawnej i psychologicznej, trwa około 2 godziny. W przypadku chęci przeprowadzenia szkolenia wewnątrz firmy można skontaktować się z Fundacją Ernesta za pośrednictwem maila: szkolenia@fundacjaernesta.pl.