Wady zębów u wcześniaków

Dzieci urodzone przedwcześnie narażone są na wiele komplikacji, także tych związanych z zębami. Mimo iż dzieci prawidłowo rodzą się bez zębów, to jednak ciąża i termin porodu mają duży wpływ na ich późniejszy stan. Im wcześniej nastąpi poród, tym mniej wykształcone mogą być narządy. W trakcie ciąży rozwijają się zęby mleczne – bardzo ważnym okresem jest 3. trymestr, gdyż właśnie wtedy z dostarczonego płodowi wapnia i fosforu tworzy się szkliwo. Dzieci urodzone przedwcześnie mogą ponosić konsekwencje niedoboru wapnia, osłabiającego zęby i kości. Liczne badania pokazują, że u dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży mogą pojawić się wady rozwojowe szkliwa, a ryzyko ich wystąpienia jest aż trzy razy większe niż u dzieci urodzonych w terminie. Jest również większe ryzyko wystąpienia hipoplazji szkliwa. Gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, warto zwrócić uwagę, czy nie mają szarych lub brązowych plamek – to one świadczą o niedorozwoju szkliwa. Zęby pokryte takim szkliwem są znacznie bardziej podatne na próchnicę. Dodatkowo zęby mleczne mogą mieć inny kształt. Jednak problemy wyglądają na większe, niż są w rzeczywistości. Bardzo często konsultacja u lekarza dentysty i pediatry oraz odpowiednia suplementacja pomagają temu zaradzić. Liczne badania wskazują, że problemy te występują przy zębach mlecznych, natomiast zęby stałe będą się rozwijać bez tych nieprawidłowości. Co jednak kluczowe, a dotyczy mam – wykazano istotny wpływ zapalenia przyzębia na przedwczesny poród i niską masę urodzeniową dziecka. Dlatego by uniknąć wyżej wymienionych problemów, przyszła mama musi dbać o swój uśmiech na 110%.

Wady zgryzu u wcześniaków

Dzieci urodzone przedwcześnie mogą napotkać szereg różnych komplikacji. Dotyczą one także zębów, ich rozwoju, czasu wyżynania czy położenia.

Jednym z problemów stomatologicznych, który rodzice zauważają jako pierwszy u wcześniaków, jest ząbkowanie. Może ono być opóźnione, ale nie trzeba się tego obawiać. Należy pamiętać, że dziecko nie będzie ząbkować zgodnie z wiekiem kalendarzowym, a z płodowym. Trzeba zatem doliczyć ten czas, którego brakowało do terminowego porodu. Najlepiej jednak skorzystać z konsultacji u lekarza dentysty, by sprawdził, czy wszystko z ząbkami maluszka jest w porządku. Opóźnione ząbkowanie dotyczy zwłaszcza dzieci, które urodziły się szczególnie wcześnie, miały bardzo niską masę urodzeniową i często chorowały. Ponadto dzieci urodzone przed terminem trafiają do inkubatora, gdzie są podłączone do aparatury szeregiem rurek, wężyków itp., co może skutkować wadami ortodontycznymi. Właśnie takie rurki w jamie ustnej mają ogromny wpływ na rozwój szczęki i żuchwy małego człowieka. U dzieci urodzonych przedwcześnie mogą wystąpić problemy ortodontyczne takie jak: wysokie, tzw. gotyckie podniebienie, zwężony łuk szczęki, zgryz krzyżowy. Badania pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie narażone są na większe ryzyko wystąpienia wad ortodontycznych, natomiast w ich powstawaniu odgrywają rolę także inne czynniki, np. ssanie smoczka czy kciuka. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem ortodontą i sprawdzić, czy nasze dziecko ząbkuje prawidłowo, czy zgryz rozwija się, jak należy.

Lek. Dent. Michał Dudziński, stomatolog

Informacje zawarte w artykule są aktualne na dzień jego publikacji  13.07.2021 r.