Gdy kobieta dowiaduje się podczas badania USG, że ciąża przestała się rozwijać, lekarz może skierować ją na zabieg łyżeczkowania lub też zalecić czekanie na samoistne poronienie w domu. Jak się zachować w takiej sytuacji? Na co się przygotować? Dlaczego warto wykonać badania genetyczne na próbkach z poronienia? Podpowiadamy!

Poronienie w domu – jak wygląda? Jak się przygotować do poronienia w domu?

Niewątpliwie poronienie wiąże się z ogromnym stresem dla kobiety. Jeśli jest to pierwsza strata kobieta nie wie, jak się do tego przygotować oraz jakich objawów ze strony swojego organizmu może się spodziewać. To jak wygląda poronienie, jest bardzo często kwestią całkowicie indywidualną.

Jeśli utrata ciąży następuje na wczesnym etapie, najczęściej pojawia się lekkie krwawienie. Może ono trwać kilka dni i przypominać okres. U niektórych pacjentek czas ten może być jednak wydłużony nawet do ok. 2 tygodni.

Poronieniu mogą towarzyszyć także dodatkowe objawy, np. nasilony ból w podbrzuszu lub dyskomfort w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jeśli jednak u kobiety, wystąpią dodatkowe inne symptomy, np. wysoka gorączka lub dreszcze powinna ona niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Warto pamiętać, że zawsze po poronieniu, kobieta powinna zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego lub do szpitala. Tam lekarz sprawdzi, czy jej organizm prawidłowo się oczyścił po utracie ciąży i czy w obrębie macicy nie rozwinął się stan zapalny po poronieniu.

Poronienie w domu a badania DNA – jak się przygotować?

Jeśli rodzice chcą dowiedzieć się, co doprowadziło do poronienia lub chcą określić płeć po poronieniu, (np. aby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu) powinni zabezpieczyć materiał poronny i przekazać go do badań genetycznych

W takiej sytuacji kobieta, u której do poronienia dojdzie w domu powinna się odpowiednio przygotować: kupić w aptece sterylny pojemnik – taki jak na mocz, sól fizjologiczną oraz sterylne rękawiczki. Kiedy rozpocznie się krwawienie najlepiej nosić podpaskę. Następnie materiał poronny, której zbierze się na niej, należy sterylnymi rękawiczkami przełożyć do pojemniczka, a następnie zalać go solą fizjologiczną. Zabezpieczoną próbkę należy trzymać w chłodnych warunkach do czasu przekazania jej do badania.

Rodzice mogą także skontaktować się z laboratorium genetycznym, w którym będą zlecać badanie i poprosić o dokładne wskazówki oraz instrukcje dotyczące odpowiedniego zabezpieczenia i przechowywania próbki z poronienia.

Poronienie w domu a badanie DNA – o czym warto pamiętać?

W sytuacji, gdy poronienie nastąpi w domu kobieta powinna udać się do szpitala. Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze lekarz sprawdzi, czy organizm dobrze się oczyścił i czy nie trzeba wykonać dodatkowo zabiegu łyżeczkowania. Po drugie jeśli rodzice planują skorzystać z przysługujących praw po poronieniu, istotne jest, aby w dokumentacji medycznej zostało odnotowane, że u danej pacjentki doszło do poronienia. Dzięki temu po zakończonych badaniach DNA określających płeć, szpital powinien wydać  rodzicom Kartę Martwego Urodzenia.

Zespół testDNA laboratorium

testdna.pl

Informacje zawarte w artykule są aktualne na dzień jego publikacji 26.03.2021 r.