Diagnostyka prenatalna- brzmi przerażająco… „Diagnostyka” i „prenatalny” osobno brzmią przyjaźnie, ale połączenie tych dwóch wyrazów sprawia, że robi się bardzo poważnie i pojawiają się złe skojarzenia. Czym właściwie jest ta gałąź medycyny?

Diagnostyka prenatalna to jeden z fundamentów medycyny matczyno- płodowej będącej częścią położnictwa i ginekologii, czyli szerokiej specjalizacji zajmującej się zdrowiem kobiet. Wprowadzenie ultrasonografii do medycyny sprawiło, że oprócz opieki nad pacjentkami w ciąży, możemy roztoczyć nadzór nad ich nienarodzonymi dziećmi- dysponujemy możliwościami rozpoznawania nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie ciąży i monitorowania ich dobrostanu w trakcie jej trwania. Dodatkowo, dajemy szanse na przeżycie dzieciom, które nie miałyby możliwości przeżycia, gdyby nie diagnostyka ultrasonograficzna, zaplanowanie właściwego momentu porodu, a czasem i operacje wewnątrzmaciczne.

To bardzo przykre i niesprawiedliwe, że często diagnostyka prenatalna jest sprowadzana do kwestii wad genetycznych i moralnych dylematów. Otóż to jest właśnie wyłącznie wycinek tego co mamy do zaoferowania! Dla przykładu: wczesne USG może pozwolić wykluczyć ciążę pozamaciczną, określić rodzaj ciąży bliźniaczej czy rozwój zarodka. W trakcie USG „genetycznego”, już na etapie 5 cm możemy ocenić budowę anatomiczną płodu i oszacować ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, a pełen zakres badania USG „połówkowego” pozwala na wykluczenie przewodozależnych wad serca, w których przeżycie po porodzie w
bardzo dużej mierze zależy od odpowiedniego rozpoznania w ciąży. Na koniec, w trakcie USG trzeciego trymestru mamy możliwość oceny wzrastania i ewentualnego ryzyka hipotrofii płodu. Powyższe przykłady ilustrują jedynie wąski wycinek, ile bezpieczeństwa zapewnia współczesna diagnostyka prenatalna. Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak potoczą się losy każdej z kobiet i niektórych nieszczęść nie możemy cofnąć, ale możemy zadbać o zdrowie tych najbardziej potrzebujących.

Podsumowując, współczesna medycyna powinna być na wyciągnięcie ręki dla każdej kobiety, szczególnie w tak wyjątkowym okresie jak ciąża. Fundacja im. Ernesta Wójcickiego powstała, aby wskazać drogę pacjentkom potrzebującym pomocy w trudnych chwilach w ciąży albo po jej utracie. Głęboko wierzymy, że skierowanie we właściwe ręce może zapewnić odpowiednią opiekę medyczną, ale też wsparcie psychologiczne, które bywa równie ważne w trudnych chwilach. Tylko systematyczne podejście i szerzenie świadomości na ten temat sprawi, że informacje o możliwej pomocy trafią do tych, którzy tego wymagają.

Michał Lipa

instagram: michal_lipa

Informacje zawarte w artykule są aktualne na dzień jego publikacji 03.10.2019 r.